Historie

Školní zemědělský podnik Lednice, jehož pokračovatelem je dnešní pracoviště Lednice, vznikl v návaznosti na formování studijního oboru zahradnictví, později Zahradnické fakulty MZLU. Ministerstvo školství, věd a umění ČSR v roce 1951 převzalo od Národní kulturní komise zámek Lednice. Z objektů patřících k zámku předalo s platností od 1951 do správy Vysoké školy zemědělské v Brně park, skleníky a polní hospodářství s budovami, živým a mrtvým inventářem. V roce 1953 se školní statek bývalé Střední technické školy zahradnické v Lednici přičlenil ke Školnímu závodu VŠZ v Lednici. Součástí přičleněného školního statku byly též pozemky a nemovitosti darované koncem 19. století majiteli lichtenštejnského valtického panství, kteří byli i zakladateli zahradnické školy v Lednici. Podobně jako vysokoškolský statek Žabčice prošel i statek Lednice v následném období dalšími organizačními změnami, v jejichž rámci se postupně změnil až na Školní zemědělský podnik Lednice, který se stal koncem 90. let organizační součástí MZLU v Brně. Svoji samostatnou činnost ukončil ŠZP Lednice 31. 12. 2000 sloučením se ŠZP Žabčice.

Klimatické a geologické podmínky

Po stránce klimatické patří území pracoviště Lednice do teplé oblasti, podoblasti suché, okrsku teplého, suchého s mírnou zimou a nepatrně kratším slunečním svitem. Průběh srážek během roku je normální s maximem v červenci a minimem v únoru. Za vegetační období spadne 323 mm, tj. 61 % ročního úhrnu. Teplota vzduchu 10 °C a více nastupuje 19. dubna a končí 10. října, trvá tedy 175 dní.

Katastr pracoviště Lednice spadá do dvou geomorfologických oblastí, přibližnou hranici mezi nimi tvoří silnice Nejdek – Lednice – Břeclav. Území na východní straně této silnice patří k rovinnému Dyjsko-svrateckému úvalu, na západní straně silnice se rozkládá nepatrně zvlněný terén. Území má celkovou průměrnou nadmořskou výšku kolem 180 m a vyznačuje se jednoduchými geologickými poměry. Jde o území geologicky mladé, v němž se nacházejí převážně čtvrtohorní sedimenty pleistocenní a holocenní. Velká část území je pokryta sprašovými usazeninami o různé mocnosti. Na sprašových pokryvech se v místních podmínkách vyvíjejí převážně černozemě. Na nivních uloženinách ve východní a hlavně v severní části hospodářského obvodu se vyvíjejí lužní půdy, černozemě, lužní a nivní půdy glejové.

Kde nás najdete

Území pracoviště Lednice leží v povodí řeky Dyje, která je hlavním a jediným vodním tokem v území. Výška hladiny podzemní vody na lukách a na orné půdě z rozoraných luk je závislá na hladině vody v Dyji, zejména v jarním období zvýšená hladina vody v řece působí vystoupení hladiny podzemních vod v přilehlém území.