Hospodářská činnost je tvořena zejména zemědělskou výrobou rostlinnou i živočišnou a produkcí vína.

Pracoviště je  mimo účelové činnosti členěno na střediska:

• polní rostlinná výroba,
  • sady a vinice,
  • živočišná výroba,
  • opravárenské dílny a technické služby,
  • nezemědělská činnost Žabčice,
  • závodní stravování,
  • ředitelství a správa.

Polní rostlinná výroba vychází z možností, které půdní a klimatické podmínky oblasti poskytují - suchá teplá kukuřičná oblast, 70% lehkých písčitých půd, ale také z požadavků živočišné výroby zajistit dostatečné množství kvalitních objemných krmiv. Živočišná výroba je v dostatečné míře zásobována silážní kukuřicí a vojtěškovou senáží uskladňovanou do foliových vaků. Volba tržních plodin v polní rostlinné výrobě je orientována hlavně na pěstování pšenice potravinářské v nejlepší kvalitě s obsahem lepku nad 26%.

Hlavní pěstované plodiny

• pšenice ozimá
  • mák setý
  • pšenice jarní
  • ječmen jarní
  • ječmen ozimý
  • kukuřice na siláž
  • kukuřice na zrno
  • vojtěška
  • čirok
  • minoritně proso

Mechanizačně je tato výroba zabezpečena traktory zejména řady FENDT, John Deere a Zetor, pluhy, branosmyky, podmítače různých typů, kombinátory, secími stroji. V posledních dvou letech výrazně ovlivňuje rychlost a kvalitu polních prací postupně pořizovaná výkonná moderní technika, např.

• traktor John Deere 7260R
  • diskový secí stroj TERRASEM C6 ARTIS
  • řezačka CLAAS Jaguar 940 včetně adaptéru na kukuřici
  • samojízdná sklízecí mlátička CLAS Lexion 550
  • diskový podmítač Gregorie Besson
  • třírotorový shrnovač píce KRONE SWADRO 1010
  • žací kombinace Pöttinger s otočným zařízením NOVACAT X8 ED
  • teleskopický nakladač MANITOU
  • nesený secí stroj MONOSEM

Středisko sadů a vinic je zaměřeno na produkci višní a hroznů. Vinice pracoviště Žabčice náleží do Velkopavlovické vinohradnické podoblasti, její nejsevernější části. Nepříznivé půdní podmínky pro polní výrobu umožňují rozšíření pěstování vinné révy kvalitních odrůd.

Bílé odrůdy

• Rulandské šedé
  • Veltlínské zelené
  • Sauvignon
  • Muller - Thurgau
  • Tramín
  • Hibernal
  • Pálava
  • Rulandské bílé

Modré odrůdy

• Svatovavřinecké
  • Frankovka
  • Sevar

Mimořádně kvalitní vína jsou tradičně vyráběna z hroznů Pálavy, Rulandského šedého a Tramínu. V rámci sortimentu, potřebného k výukové činnosti, je pěstováno 25 odrůd včetně některých zajímavých kříženců.

V roce 2005 byla velmi citlivě provedena rekonstrukce nádherného historického vinného sklepa v obci Ledce. Tím byly získány velmi vhodné prostory jak pro archivní skladování vína, zkvalitňování výuky vinařských oborů zahradnické fakulty, tak i pro reprezentační účely univerzity. V omezeném počtu nabízíme zájemcům pronájem kójí na víno v tomto sklepě.

Mechanizační vybavení této oblasti se ubírá směrem, který umožňuje zvyšování produktivity práce, kvality a rychlosti provedených prací - elektrické nůžky a vázací kleště MAKITA, elektrické nůžky Felco, drtiče rostlinných zbytků od firmy Hammersmidt, rosiče Tifone a Berthoud SpeedAir 1000 X H, sklízeč peckovin a ovoce HROT-1, tažený kombajn na sklizeň hroznů GREGORIE, okopávačka a tunelová ožínací lišta Braun, traktory CLAAS, New Holland a Zetor. Z vybraných partií hroznů vyrábíme vína ve vlastním zpracovatelském zařízení, jejichž velkou část zobchodováváme ve vlastní vinotéce.

Vína z produkce hroznů ŠZP Žabčice můžete ochutnat a zakoupit v Akademické vinotéce, ul. Zemědělská 5, Brno.

Středisko živočišné výroby - živočišná výroba je zaměřena na chov dojnic s uzavřeným obratem stáda. V současnosti ŠZP Žabčice má stádo černého strakatého Holštýnského mléčného skotu.  Krmivo je dávkováno pomocí krmných vozů FAREZIN TMR 1400. V současné době je na farmě Žabčice stádo dojnic s užitkovostí v rámci kontroly užitkovosti 9768 litrů mléka. Průměrná tržní produkce činí 94,56%. Mléko je dodáváno v kvalitě Q. Významným opatřením je vybudování nových ustájovacích objektů pro chov dojnic a mladého skotu současně s dojírnou ALFA LAVAL 2x14.Chov prasat je především v rámci výukového stáda v rámci účelové činnosti. Živočišná výroba na obou pracovištích je v současnosti nenahraditelným stabilizačním faktorem ekonomiky celého podniku v aridní oblasti.

Středisko dílny v Přísnoticích zajišťuje především opravy a údržbu mechanizačních prostředků školního podniku a opravy nákladních motorových vozidel.

Středisko autodílna Žabčice provádí opravy osobních automobilů, pneuservis a měření emisí zážehových motorů.

Ceník služeb skladování

Čištění: obilí potravina         od 0,6% nečistot    50,- Kč/t a každých 5%,

obilí krmné              od 1,1% nečistot,

kukuřice                  od 1,1% nečistot,

olejniny                   od 2,1% nečistot.

Skladování zrniny 35,- Kč/t a každý započatý den.

Skladování olejniny 35,- Kč/t a každý započatý den.

Vyskladnění do auta 70 Kč/t.

Vykládka vagonového volně loženého zboží 45,- Kč/t.

Ceny jsou bez DPH.